Viking Norsafes imponerande nya norska polispatrullbåt är utrustad med ett toppmodernt navigations- och kommunikationspaket från Raymarine
Förstklassig, skalbar och modulär digital styrning, konstruerad för integrerad automatisering och elegant kontroll över moderna fartygssystem
Vid en virtuell presskonferens inför METSTRADE Connect den 9 december 2020 berättade medlemmarna i Raymarines ledningsteam om den senaste utvecklingen för premiumvarumärket inom marinelektronik och lanserade ett nytt innovativt digitalt styrsystem: YachtSence™.
Uppdateringen av operativsystemet LightHouse Sport öppnar upp för kraftfulla nya isfiskefunktioner. Med Element isfiskepaket blir det bärbart och allt-i-ett
Läs seglaren Barry Stedmans otroliga redogörelse för hur hans Raymarine autopilot räddade situationen under dramatiska förhållanden under en segling från Bahamas till South Carolina
FLIR Systems, Inc. tillkännagav idag att Raymarine har ingått avtal om att Monte Carlo Yachts, som bygger lyxyachter, blir först ut med att fabriksinstallera Raymarine DockSense® Alert på sin nya yacht, Monte Carlo MCY 76 Skylounge.
FLIR Systems (NASDAQ: FLIR) introducerar idag Raymarine Axiom+, en kraftfull multifunktionsserie (MFDs) för sportfiske, cruising och seglare, samt ett helt nytt utbud av kartografi - Raymarine LightHouse™ Sjökort. De nya sjökorten innehåller mängder med information men är samtidigt mycket tydliga och lättolkade.
Detaljerade och alltid uppdaterade kort i användarvänliga Seapilot appen öppnar upp nya tidigare svårnavigerade områden.
FLIR Systems Inc, parent company to Raymarine, have today issued a statement regarding the global Covid-19 pandemic and the steps the company is taking. Please follow the link below to read the statement in full.
Boston Whaler, ledande tillverkare av osänkbara familjefiskebåtar, har aviserat planer på att erbjuda Raymarines DockSense Alert-system som förinstallerat tillval på vissa båtar av 2021 års modell, med början senare i år.
Vår rundtur på Raymarine’s miljötestcenter fortsätter med ett besök i ”Salt Mist Room”, ”Hot Room” och ”Shaker Room”. I det sista av dessa genomgår produkterna stöt- och vibrationstester.
Vid Raymarines miljötestcenter utvärderas integriteten hos företagets produktutbud med exceptionell grundlighet, med början i värmekammare och ”Wet Room”.
Greg Wells och Will Sayer på Raymarine har mycket stor erfarenhet av racing. Greg, Raymarines EMEA OEM Sales Manager, ”har tävlat med Farr 40 och Mumm”, och Will, Raymarines Experience Manager for Sailing and Global Product Manager for multifunction displays (MFDs) and instruments, har tävlat i offshore-tävlingar som OSTAR och Fastnet i sin Sigma 33.
Raymarines produktutbud utnyttjar den praktiska erfarenheten och expertisen hos maritima proffs för att göra seglingen ”enklare och säkrare” för både fritidsseglare och klubbkappseglare
FLIR Systems (NASDAQ: FLIR) lanserade i dag Raymarine Element™ S, en ny serie av displayer för navigation. Element S bygger vidare på framgången hos FLIR:s Raymarine Element HV Series med HyperVision™-ekolod. Den har en överlägsen display som klarar alla väder, klassledande hastighet och enkel användning, samtidigt som den ger trygg GPS-navigation för den som inte vill ha eller behöver kapaciteten hos eller kostnaden för avancerade ekolod.
FLIR är glada över att lansera Yamaha Command Link- och Command Link Plus-integration i Raymarines sortiment av Axiom®-multifunktionsdisplayer. Denna nya funktion är en av många som introducerades i den nya operativsystemversionen LightHouse Annapolis 3.9 för Axiom.
Oavsett om du seglar, fiskar eller tar en nöjestur, så ger LightHouse 3 Annapolis tillgång till nya kraftfulla funktioner på din Raymarine Multifunction-display. Liksom med alla uppdateringar av Raymarines LightHouse-operativsystem är nedladdningen gratis och enkel.
WILSONVILLE, Ore., 21 januari – FLIR Systems, Inc.</strong> (NASDAQ: FLIR) presenterade i dag Raymarine DockSense™ assisterat tilläggningssystem, den första intelligenta assisterade tilläggningslösningen med objektavkänning och rörelsesensor för fritidsbåtar.
FLIR Systems, Inc. (NASDAQ: FLIR) levererar en nyhet inom marinbranschen genom introduktionen av Raymarine®-navigationstekniken ClearCruise™ AR (Augmented Reality), som ger förbättrad medvetenhet på vattnet för Raymarines Axiom®-multifunktionsdisplayer (MFD).
Oavsett om du tävlingsfiskar eller gör det för nöjes skull är nya ElementTM CHIRP Sonar/GPS Series från Raymarine ett effektivt nytt verktyg som hjälper dig hitta och fånga mer fisk. Enkel att äga och lätt att använda – Raymarine Element hjälper dig lyckas på vattnet Här är fem anledningar till det:
om du har undrat hur du ska klara dig utan ditt Raymarine-ekolod när sommaren är slut och is-säsongen kommer är det dags för goda nyheter. Raymarine har just lanserat ett specialutformat set för isfiske för att skydda ditt Dragonfly-ekolod och förvandla det till det ultimata verktyget för att hitta fisk när det är is. Tack vare detta kan du använda ekolodet året om.
Fareham, Storbritannien – 15 augusti 2018 – I sommar ger Raymarine, ett varumärke från FLIR Systems, europeiska båtägare en verklig Raymarine-säljupplevelse via sina mobila showrooms.
Ett av de bästa sätten att få ut så mycket som möjligt av marin elektronik är att uppdatera programvaran när den blir tillgänglig. Gör det till en vana, och du kan vara säker på att ligga i framkant – och utan att det kostar något extra. För er som är ute till sjöss och använder Raymarines Axiom-produkter, innehåller programvaruuppdateringen för nya LightHouse 3.2 ett stort antal förbättringar och ger dessutom användaren en mer intuitiv, skarvfri och smidig upplevelse.
FLIRs mest prisvärda och kompakta värmekameror med panorerings- och tilt-funktion hittills, FLIR M132 och M232, är konstruerade med FLIR:s högpresterande Boson™-teknik med en flerkärnig videoprocessor som ger överlägsen bildkvalitet och funktioner för värmeanalys.
Vi är stolta över att kunna berätta om Raymarines helt nya serie multifunktionsdisplayer som vi har döpt till Axiom. De skapar nya möjligheter och står redo att skaka om den marina elektronikbranschen. AXIOM är Raymarines nya, kraftfulla flerfunktionella navigationssystem.
Med hjälp av den helt nya fjärrstyrda knappsatsen RMK-10 har du alla kontrollerna för din LightHouse II multifunktionsdisplay nära till hands! Den superkompakta RMK-10, som är kompatibel med multifunktionsdisplayer i a-, c-, e-, eS- och gS-Serien, kan monteras i liggande eller stående format och passar in i stort sett var som helst.
Raymarine har glädjen att presentera en helt ny version av sin populära mobilapp Wi-Fish som kan användas med ekolodssystemen Dragonfly-PRO och Wi-Fish CHIRP. Appen har utökats med fler funktioner och nu ingår s.k. förstärkt verklighet, Augmented Reality Viewing, för dina sparade waypoints och bästa fiskeställen.
Idag presenterade Raymarine den senaste versionen av sitt populära flerfunktionsinstrument i färg för segling, fiske och cruising, Raymarines i70s. i70s är lätt att anpassa för att passa användarens personliga båtbehov, från traditionella analoga visartavlor till extra stora digitala och grafiska displayer, vilket ger möjlighet att visa de instrumentdata och navigering som är viktigast för användaren.
Vi är glada över att tillkännage vårt utökade marina IP-kamerasortiment med de rakt igenom nya högdefinitionskamerorna CAM210 och CAM220. Båda modellerna är utvecklade för enkel video över IP-anslutning till våra LightHouse II multifunktionsdisplayer.
Det senaste tillskottet till Raymarines utbud av fast monterad radio är kompakta Ray52 VHF med inbyggd GPS-mottagare. Ultrakompakta Ray52 passar perfekt om det är trångt vid styrpulten, den får plats i stort sett var som helst. De extra stora reglagen och den stora bakgrundsupplysta LCD-displayen gör den lättanvänd, dag som natt.
Andrea är visserligen ensamseglare, men han hade sällskap av en full uppsättning Raymarineelektronik under tävlingen. Andreas Open 50 Vento di Sardegna var utrustad med vår nya radar Quantum CHIRP och vår autopilot Evolution under tävlingen.
Raymarines Pro Ambassador, Alan Watson delar med sig av sin checklista inför båtsäsongen för att du ska vara säker till sjöss
WILSONVILLE, OREGON – 6 januari 2016 – FLIR Systems, Inc. (NASDAQ: FLIR) tillkännagav lanseringen av CHIRP-radarsystemet Raymarines Quantum, branschens första radardom för fritidsändamål med CHIRP-pulskompressionsteknik. Quantum CHIRP-radar innebär ett nytänkande och sätter en ny standard för en kompakt solid-state-radar, som levererar överlägsna radarbilder på både långt och kort avstånd.
Nya Dragonfly 7 PRO är Raymarines hittills mest fullmatade ekolod-/GPS-kombination med funktioner för sötvattens- och kustnära fiske. Den erbjuder samma avancerade funktioner som den prisbelönta Dragonfly 5 PRO, men har dessutom en extra stor 7-tumsdisplay för maximal sikt. Den superljusstarka displayen är också optiskt bunden för att klara alla väderförhållanden och immar garanterat aldrig igen
FLIR Systems, Inc. (NASDAQ: FLIR) tillkännagav utgivningen av den senaste uppgraderingen av sitt uppskattade operativsystem LightHouse II för Raymarines multifunktionsdisplayer (MFD). FLIRs åtagande att förbättra båtlivet med hjälp av innovation blir nu ännu tydligare med LightHouse II version 15. Skepparen får därmed tillgång till funktioner för att övervaka motorrummet med det nya marina värmekamerasystemet FLIR AX8 och kan lättare undvika en kollision tack vare helt ny grafisk återgivning av AIS-mål. Version 15 har också stöd för direkt programvaruuppdatering via Wi-Fi för att Raymarine-användarna ska kunna hålla sig uppdaterade med den senaste tekniken.
FLIR Systems, Inc. (NASDAQ:FLIR) tillkännagav lanseringen av den senaste uppdateringen till sitt uppskattade operativsystem LightHouse II för Raymarines multifunktionsdisplayer (MFD) med avancerade funktioner, särskilt för segling. LightHouse II version 14 erbjuder ett flertal verktyg som underlättar för seglare att navigera snabbt och effektivt under tävling eller nöjessegling. Uppdateringen som är gratis omfattar multifunktionsdisplayer i aSerien, cSerien, eSerien, gS-Serien och den nya högpresterande eS-Serien.
FLIR Systems, Inc. (NASDAQ: FLIR) meddelade lanseringen av ett nytt sortiment HybridTouch™-multifunktionsdisplayer från Raymarine eS-serie. eS-serien drivs med Raymarines avancerade användargränssnitt LightHouse II och har tre högpresterande navigeringsdisplayer som erbjuder oöverträffad kontroll och användarvänlighet med snygg, ergonomisk design.
11 februari 11 2015 - FLIR Systems (NASDAQ: FLIR) har nöjet att meddela sin lansering av tre nya ekolod och två nya värmekameror med samma målsättning: att göra livet till sjöss säkrare och mer njutbart än någonsin tidigare. Med den nya värmekameran M400 med stabiliserad multi-sensor, och den handhållna värmekameran Ocean Scout™, bägge med FLIR:s branschledande teknik för termisk bildtagning, får båtfolket oöverträffade möjligheter att sikta andra båtar, undvika kollision och vara trygga till sjöss eftersom de kan se tydligt både i totalt mörker och i dåligt väder. Raymarines nya ekolod, CP570 Professional CHIRP ekolod, CP470 CHIRP ekolod och CP370 digitalt ekolod ger djuphavsekolod en helt ny definition, med tydliga bilder av betesfisk och fångstfiskarna runt dem på djupt vatten.
Den expanderade Dragonfly-produktlinjen för fiskare inkluderar världens första fishfinder under Kr.2500, som använder CHIRP sonarteknologi med bredspektrum
FLIR Systems, Inc. (NASDAQ: FLIR) is pleased to announce the launch of the Raymarine Ray70 Multifunction VHF Marine Radio and the LightHouse II Version 12 Software upgrade for Raymarine multifunction displays. Raymarine’s new line of VHF radios are being showcased this week at the Fort Lauderdale International Boat Show 2014.
FLIR Systems, Inc. (NASDAQ: FLIR) har glädjen att meddela att tre av deras produkter fick utmärkelser vid 2014 National Marine Electronics Association (NMEA) årliga konvent och expo som nyligen ägde rum i Fort Myers, USA, 8-11 oktober.
Som ett led i en pågående satsning att förse fiskare och båtfolk med de verktyg de behöver för en lyckad upplevelse, presenterar Raymarine två nya tillbehör för sin LightHouse II-baserade serie av multifunktionsdisplayer. Den nya CP200 SideVision™ ekolodsmodulen vidgar undervattenshorisonten för den som fiskar, genom kristallklart CHIRP-ekolod med sidoskanning, och den marina videokameran CAM200IP levererar högupplöst videobild till Raymarines multifunktionsdisplayer..
Raymarine, a division of FLIR Systems, is announcing today the all new a9 and a12 multifunction displays. Both models will make their public debut at the Sanctuary Cove Boat Show in Queensland Australia. The new 9” and 12” multi-touch displays are equipped with Raymarine’s best-in-class touch-screen display technology with pinch-to-zoom, a fast 10Hz internal GPS and extensive wired and wireless networking expansion capabilities.
Raymarine, a division of FLIR Systems is announcing today the launch of the 19” gS195 Glass Bridge Multifunction Display. The gS195 will make its public debut at the Sanctuary Cove Boat Show in Queensland Australia. Raymarine’s largest LightHouse II powered multifunction display, the gS195 joins the 9”, 12”, and 15.4” in the gS Series family of glass bridge multifunction displays. Engineered for premium yachts, the gS195’s edge-to-edge glass construction and slim bezel design blends beautifully with modern helms.
Navico Inc. and Navico Holding AS, and Raymarine Inc, are pleased to announce that they have resolved their disputes through a license to Navico's patented DownScan sonar technologies. Raymarine and Navico have mutually agreed to dismiss all patent litigations and disputes between them. The terms of the patent license and resolution are confidential.
När Raymarine presenterade det första högupplösta två-kanals ekolodet Dragonfly® förra året, tog det fiskeentusiasterna världen över med storm. Dragonfly®s två-kanals CHIRP DownVision teknologi låter dig upptäcka bottenstrukturer och fisk på ett helt nytt och naturtroget sätt.